مشکل ، مسئله مقایسه آمریکایی دونالد ترامپ

مشکل ، مسئله: مقایسه آمریکایی دونالد ترامپ اخبار بین الملل

گت بلاگز اخبار سیاسی و اجتماعی باز هم بی‌خبری شماری از اعضا از بیانیه منتسب به مجلس خبرگان

دیشب که حسن روحانی در قاب تلویزیون در حال گفتگو با مردم بود، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری منشتر شدن بیانیه‌ای از رئیس‌جمهوری خواست بدون ملاحظه، تغییرات وسیعی در ک

باز هم بی‌خبری شماری از اعضا از بیانیه منتسب به مجلس خبرگان

باز هم بی خبری شماری از اعضا از بیانیه منتسب به مجلس خبرگان

عبارات مهم : قانون

دیشب که حسن روحانی در قاب تلویزیون در حال گفتگو با مردم بود، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری منشتر شدن بیانیه ای از مدیر جمهوری خواست بدون ملاحظه، تغییرات وسیعی در کابینه صورت دهد. ولی بعضی از اعضای این مجلس می گویند اساساً از وجود چنین بیانیه ای اطلاع ندارند.

به گزارش ایرنا، در این بیانیه که علی رغم بیانیه های قبلی امضای مدیر مجلس خبرگان رهبری هم در پای آن درج نشده هست، خطاب به مدیر دولت دوازدهم تأکید شده است است که تیم اقتصادی خود را عوض کردن دهد و پاسخگوی اوضاع نابسامان اقتصادی پیش آمده باشد.

باز هم بی‌خبری شماری از اعضا از بیانیه منتسب به مجلس خبرگان

این بیانیه که در سایت دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری «مهم» تلقی شده، تصریح کرده است دولت باید نسبت به حل معضلات معیشتی، بیکاری، گرانی و تورم سرسام آور که اقشار گوناگون جامعه را به ستوه آورده هست، پاسخ براق و روشنی به ملت بدهد.

با این حال، پیگیری خبرنگار ایرناپلاس از چند عضو مجلس خبرگان رهبری نشان می دهد آنان از صدور چنین بیانیه ای بی اطلاع هستند.

دیشب که حسن روحانی در قاب تلویزیون در حال گفتگو با مردم بود، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری منشتر شدن بیانیه‌ای از رئیس‌جمهوری خواست بدون ملاحظه، تغییرات وسیعی در ک

آیت الله سید هاشم بطحایی، نماینده استان تهران، آیت الله هاشم هاشم زاده هریسی، نماینده استان آذربایجان شرقی و آیت الله مرتضی مقتدایی، نماینده استان اصفهان در گفتگو با ایرناپلاس می گویند اطلاعی از چنین بیانیه ای ندارند و آن را امضا نکرده اند.

آیت الله سید رحیم توکل، نماینده استان مازندران هم نمی گوید چنین بیانیه ای را امضا کرده است یا نه و تنها به این توصیه بسنده می کند که اگر دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری این بیانیه را منتشر کرده هست، مورد تأیید همه اعضای خبرگان است.

حجت الاسلام والمسلمین محسن قمی، نماینده استان پایتخت کشور عزیزمان ایران و حجت الاسلام والمسلمین عباس کعبی، نماینده استان خوزستان هم از پاسخگویی به این سؤال که آیا بیانیه را امضا کرده اند یا نه امتناع کردند.

باز هم بی‌خبری شماری از اعضا از بیانیه منتسب به مجلس خبرگان

آن گونه که آیت الله سید احمد خاتمی سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان می گوید، عصر روز گذشته هیأت رئیسه این مجلس با دستورکار مطالبات مقام معظم رهبری از سران قوا جهت اصلاح اوضاع اقتصادی کشور و برطرف پرسشها معیشتی مردم جلسه داشته هست. از این رو ممکن است بیانیه منتشرشده، صرفا حاصل همفکری اعضای هیأت رئیسه مجلس خبرگان بوده است و تمام اعضا از چند و، چون آن اطلاع ندارند. با این حال سایت دبیرخانه مجلس خبرگان این بیانیه را با عنوان بیانیه مجلس خبرگان رهبری منتشر کرده است.

مطالبه از قوا و وظایف مجلس خبرگان

مطابق قانون اساسی مجلس خبرگان رهبری سه وظیفه گزینش و تعیین رهبر، نظارت بر بقا و استمرار شرایط رهبر و همچنین قانونگذاری جهت خود را برعهده دارد. اصل ۱۰۷ قانون اساسی نخستین وظیفه این نهاد را تعیین کرده هست. بر اساس این اصل «تعیین رهبر به عهده خبرگان منتخب مردم هست. خبرگان رهبری راجع به همه فق های واجد شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم بررسی و مشورت می کنند هر گاه یکی از آنان را اعلم به احکام و مباحث فقهی یا پرسشها سیاسی و اجتماعی یا دارای مقبولیت عامه یا واجد برجستگی خاص در یکی از صفات مذکور در اصل یکصد و نهم تشخیص دهند او را به رهبری گزینش می کنند و در غیر این صورت یکی از اعضای مجلس خبرگان را به عنوان رهبر گزینش و معرفی می نمایند.»

دیشب که حسن روحانی در قاب تلویزیون در حال گفتگو با مردم بود، دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری منشتر شدن بیانیه‌ای از رئیس‌جمهوری خواست بدون ملاحظه، تغییرات وسیعی در ک

دومین وظیفه مجلس خبرگان در اصل ۱۱۱ قانون اساسی معین شده است هست. این اصل تأکید دارد: «قانون مربوط به تعداد و شرایط خبرگان، کیفیت گزینش آن ها و آیین نامه داخلی جلسات آنان جهت نخستین دوره باید به وسیله فق های نخستین شورای نگهبان تهیه و با اکثریت آراء آنان تصویب شود و به تصویب نهایی رهبر انقلاب برسد. از آن بعد هر گونه عوض کردن و تجدید نظر در این قانون و تصویب سایر مقررات مربوط به وظایف خبرگان در صلاحیت خود آنان است».

اما سومین وظیفه مجلس خبرگان رهبری که همان نظارت بر بقا و استمرار شرایط رهبری هست، در اصل ۱۰۸ قانون اساسی آمده هست. بر اساس این اصل «هرگاه رهبر از انجام وظایف قانونی خود ناتوان شود، یا فاقد یکی از شرایط مذکور در اصول پنجم و یکصد و نهم گردد، یا معلوم شود از شروع فاقد بعضی از شرایط بوده هست، از مقام خود برکنار خواهد شد. تشخیص این امر به عهده خبرگان مذکور در اصل یکصد و هشتم می باشد. در صورت فوت یا کناره گیری یا عزل رهبر، خبرگان موظفند، در مناسب ترین وقت نسبت به تعیین و معرفی رهبر تازه اقدام نمایند.»

باز هم بی‌خبری شماری از اعضا از بیانیه منتسب به مجلس خبرگان

درخواست عذرخواهی روحانی در یک بیانیه دیگر

این نخستین بار نیست که بیانیه ای از سوی دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری منتشر و بعد، اعضای این مجلس منکر امضای آن می شوند. ۲۳ اردیبهشت ماه امسال نیز بیانیه ای به نقل از مجلس خبرگان رهبری در محکومیت خروج آمریکا از برجام منتشر شد؛ بیانیه ای که نام آیت الله احمد جنتی، مدیر مجلس خبرگان را داشت، ولی بعضی از اعضا آن را نظر مجلس خبرگان نمی دانستند.

در آن بیانیه نیز مانند بیانیه دیشب، حسن روحانی خطاب قرار گرفته و از او خواسته شده است بود به خاطر آنچه «عدم رعایت خط قرمز های مقام معظم رهبری در جریان مذاکرات» نامیده شده است از مردم عذرخواهی کند.

بعد از انتشار این بیانیه و شروع اعتراضات به آن، جمعی از اعضای مجلس خبرگان رهبری یکی یکی انتساب آن به مجلس خبرگان را تکذیب کردند. هاشم زاده هریسی همان وقت در گفتگو با جماران اعلام کرد تقاضای عذرخواهی کردن مدیر جمهور بابت برجام، نظر مجلس خبرگان رهبری نیست.

سید هاشم بطحایی هم جزو آن دسته از اعضای خبرگان بود که خبری از نگارش این بیانیه نداشت. او بعد از انتشار این بیانیه به مناسبت ۲۴ گفته بود «این بیانیه را احتمالاً چند عضو هیأت رئیسه نوشته اند و سایر اعضا از نگارش آن اطلاعی ندارند.»

در نهایت سید احمد خاتمی، سخنگوی هیأت رئیسه مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد بیانیه انتشار یافته در خصوص برجام، بیانیه مجلس خبرگان نبوده و بیانیه آیت الله جنتی، مدیر مجلس به عنوان یک فقیه بوده است.

واژه های کلیدی: قانون | بیانیه | قانونی | استان تهران | مجلس خبرگان | قانون اساسی | استان مازندران | مقام معظم رهبری | مجلس خبرگان رهبری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs